Porady

czwartek, 26 marca 2020 r.

Jak zarządzać firmą w kryzysie?


Aż 39 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP już w pierwszym tygodniu marca 2020 r. wskazywało, że koronawirus negatywnie wpływa na ich działalność. Takie wyniki przyniosło badania IMAS International, przeprowadzone w tym okresie na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że ta liczba wzrosła.


czytaj więcej

środa, 25 marca 2020 r.

Koronawirus śmiertelnym zagrożeniem dla firm


Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi, zagrażając nie tylko dla ludziom, ale też gospodarkom światowym. Również Polska znalazła się w impasie. Największym problemem jest dzisiaj utrata płynności finansowej i zatory finansowe. Kluczowe pozostaje zapewnienie firmom wypłacalności. Jeśli przedsiębiorcy przestaną sobie wzajemnie płacić, może to spotęgować negatywne skutki, jakie gospodarce wyrządzi pandemia koronawirusa. Dlatego pomoc ze strony rządu wydaje się kluczowa.


czytaj więcej

piątek, 28 lutego 2020 r.

Jak windykować bez windykacji?


Ściąganie nieuregulowanych należności to najczęściej przekleństwo i olbrzymi problem dla potencjalnego wierzyciela. Z jednej strony chce odzyskać należne mu pieniądze, ale nie chce także psuć relacji biznesowych z dłużnikiem. Niemniej jednak to zawsze na wierzycielu ciąży obowiązek szukania skutecznych rozwiązań umożliwiających wyegzekwowanie spłaty.


czytaj więcej

środa, 15 stycznia 2020 r.

W co gra dłużnik, czyli lista popularnych wymówek


Jak mówią najnowsze dane, ponad 8,64 mld zł wynoszą długi polskich przedsiębiorców. Dłużnicy mają kłopoty z uregulowaniem ponad 985 tys. zobowiązań a 8 na 10 świadomie i z premedytacją unika spłacania swoich zobowiązań. Czysta gra czy faktyczne kłopoty finansowe?


czytaj więcej

piątek, 20 grudnia 2019 r.

Biała lista – grożą sankcje. Czy jesteś na nie gotowy?


Od 1 stycznia 2020 r. na przedsiębiorców, którzy dokonają wpłaty powyżej 15 tys. zł na rachunek kontrahenta spoza Białej listy podatników VAT – czekają sankcje ze strony skarbówki. Sprawdź, jak ich uniknąć.


czytaj więcej

sobota, 7 grudnia 2019 r.

Spirala długów - czy można z niej wyjść?


W Polsce nieprzerwanie rośnie liczba dłużników -  zarówno wśród konsumentów, jak
i przedsiębiorstw. Największe problemy ze spłatami zobowiązań finansowych, mają  jednoosobowe firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa. W ich przypadku nawet najmniejsze opóźnienie ze strony Klienta może skutkować powstaniem różnego rodzaju zaległości.


czytaj więcej

poniedziałek, 18 listopada 2019 r.

Jak uniknąć strat w biznesie?


Pomimo tego, że prowadzenie każdego biznesu wygląda nieco inaczej, zawsze wiąże się ono z pewnym ryzykiem strat. Oczywiście ryzyko to może przyjmować różne rozmiary i postacie, w zależności od branży, działań konkurencji czy nawet postawy przedsiębiorcy, jednak zawsze pozostaje nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Jednym z najczęściej spotykanych czynników ryzyka w firmach są kontrahenci, których sytuacja finansowa lub prawna jest niejasna. Narażają oni przedsiębiorstwa na straty, utratę płynności finansowej i wiarygodności w oczach Klientów. 


czytaj więcej

środa, 26 czerwca 2019 r.

Biuro Informacji Gospodarczej - czyli co to jest BIG


W Polsce istnieje kilka instytucji, które świadczą usługi związane z gromadzeniem danych gospodarczych na temat wiarygodności płatniczej zarówno przedsiębiorstw jak i osób fizycznych. Informacje te są następnie przekazywane zainteresowanym podmiotom na określonych zasadach. Po takie rozwiązanie coraz częściej sięgają firmy (jak i konsumenci), dzięki czemu mają możliwość sprawdzenia rzetelności swoich potencjalnych kontrahentów. Jakie są zatem zasady działania BIG i jak zdobyć informacje, które mogą zadecydować o podjęciu właściwej decyzji biznesowej?


czytaj więcej

środa, 10 kwietnia 2019 r.

Zmiany, zmiany, zmiany - nowe przepisy dla sektora MŚP


Początek tego roku był niezwykle ważny dla sektora MŚP pod względem nowelizacji wielu przepisów i wejścia w życie nowych, które z założenia mają  ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystko za sprawą najnowszej ustawy budżetowej, nowelizacji ustawy o PIT i CIT oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców. 


czytaj więcej

poniedziałek, 22 października 2018 r.

Dbaj o swój biznes, sprawdzaj swoich partnerów


Punktem wyjściowym każdej relacji biznesowej jest założenie o wiarygodności i rzetelności każdej ze stron umowy. I zaufanie. Niemniej jednak, wiele przykładów z rynku dowodzi, że uczciwość ta bywa jednostronna i mocno wybiórcza, szczególnie w obliczu wywiązywania się z deklaracji finansowych (płatności). 


czytaj więcej

poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.

Utrudnij dłużnikowi funkcjonowanie na rynku


Zdecydowana większość osób, które prowadzą biznes, prędzej czy później napotka problemy z wyegzekwowaniem należności za sprzedane towary, czy wykonane usługi. Znasz ten scenariusz? Pomimo wielokrotnego upominania i monitowania Klienta, należne pieniądze wciąż nie trafiają na Twoje konto. Nie dość, że nie otrzymujesz swojej należności, po pewnym czasie zaczynasz także ponosić koszty, związane z koniecznością opłacenia podatku VAT lub podatku dochodowego od faktury, za którą Ci nie zapłacono. 


czytaj więcej

piątek, 18 maja 2018 r.

5 sposobów na sprawdzenie firmy


Zamierzasz podpisać kontrakt z nowym kontrahentem swojej firmy? Przed rozpoczęciem współpracy zawsze warto potwierdzić wiarygodność oraz sprawdzić sytuację finansową nowego Klienta. Dzięki temu możesz uniknąć ryzyka nieotrzymania zapłaty za wykonane usługi lub sprzedane towary. 


czytaj więcej

Copyright 2003-2014 Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA
ul. Danuty Siedzikówny 12, 51-214 Wrocław, spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej,VI Wydział Gospodarczy; KRS: 0000169851; NIP: 8951794707; kapitał założycielski: 4.000.000 zł, wpłacony w całości