Jesteśmy bliżej Ciebie! Pobierz aplikację mobilną KRD BIG S.A. i odkryj nową jakość korzystania z naszych usług.
INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Raporty

decorative image
Czwartek, 24 marca 2022 r.
Portfel statystycznego Polaka w pandemii
Jak Polacy oceniają swoją sytuację ekonomiczną w pandemii? Czy posiadają jakieś oszczędności? Ile wynoszą ich comiesięczne rachunki? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowszy raport Krajowego Rejestru Długów „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.
Ogólnopolskie badanie „Portfel statystycznego Polaka w pandemii” zostało przeprowadzone w grudniu 2021 r. przez TGM Research na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej techniką wywiadów internetowych (CAWI) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-74 lata. Celem badania było określenie obecnej sytuacji finansowej polskich gospodarstw domowych, w tym wpływu pandemii COVID-19 na główne wydatki.

O co pytaliśmy

1. Ocena sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w pandemii
2. Koszty życia w pandemii
3. Priorytety płatności Polaków

Główne wnioski

• Okresy lockdownów, wymuszających pracę i naukę z domu, znacząco wpłynęły na zużycie podstawowych mediów w gospodarstwach domowych. Ponad połowa Polaków deklaruje częstsze korzystanie z Internetu, 48 proc. większe zużycie prądu, 42 proc. wody. Im większe gospodarstwo domowe, tym znaczący wzrost zużycia poszczególnych mediów.

• Większe zużycie mediów przełożyło się na wyższe koszty utrzymania gospodarstw domowych. Podstawowe rachunki za prąd, wodę czy wywóz nieczystości wzrosły w ponad 2/3 badanych gospodarstw. Średni wzrost wydatków poszczególnych rachunków to od 50 do ponad 300 zł.

• Prawie 2 na 5 badanych deklaruje poczucie zagrożenia biedą (48 proc.), biorąc pod uwagę swoją obecną sytuację finansową. Tylko co piąty jest całkowicie spokojny o finansową przyszłość swoją i swojego gospodarstwa domowego. Ten wysoki stopień pesymizmu i poczucia zagrożenia związany jest ze znaczącym wzrostem inflacji, a co za tym idzie wzrostem cen produktów i usług. Jest to, zdaniem badanych, główny powód pogorszenia się sytuacji materialnej 45 proc. polskich gospodarstw domowych.

• Połowa gospodarstw, po opłaceniu wszystkich podstawowych zobowiązań, dysponuje budżetem nie większym jak 1500 zł, a co szóste musi sobie radzić, dysponując kwotą do 500 zł.

• Przyszłość w ciemnych barwach najczęściej widzą osoby starsze, w wieku 55-74 lata oraz osoby z małych gospodarstw (liczących nie więcej jak 2 osoby). Prawie połowa z nich uważa, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa pogorszy się jeszcze bardziej w najbliższym roku. Kolejne podwyżki będą dla nich bardzo dotkliwe. Już teraz jest to grupa, która najmocniej została dotknięta przez pandemię – 49 proc. z nich deklaruje, że ich sytuacja materialna w pandemii uległa pogorszeniu.

Zapraszamy do pobrania pełnej wersji raportu!