INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Centrum prasowe

decorative image

Informacje prasowe

Wtorek, 01 października 2024 r.
Co trzeci przedsiębiorca obawia się spadku bezpieczeństwa finansowego – to głównie firmy produkcyjne
35 proc. przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyraża obawy dotyczące obniżenia poziomu bezpieczeństwa finansowego swojej firmy w ciągu najbliższego roku – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP”. Taki niepokój deklarują głównie przedstawiciele branży produkcyjnej, a pod względem wielkości – mikrofirmy. By utrzymać stabilność finansową, MŚP zamierzają m.in. korzystać z profesjonalnych usług księgowych i rachunkowych oraz sprawdzać wiarygodność kontrahentów. Oprócz tego 4 na 10 firm będzie gromadzić oszczędności i kontrolować koszty.
Czytaj więcej
Piątek, 27 września 2024 r.
Długi w paczkach – rosną zaległości finansowe kurierów
Kurierzy mają pełne ręce roboty. Mimo że maleje wartość pojedynczych zakupów przez Internet, bo klienci szukają tańszych odpowiedników towarów, to transakcji jest więcej. Dominują duzi gracze z rozbudowaną siecią, ale rynek uzupełnia bardzo liczne grono małych firm, które są ich podwykonawcami. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów kurierzy mają 40,7 mln zł zaległości. Najmocniej obciążają najmniejsze firmy. To właśnie one muszą zadbać o płynność finansową, nie zwlekając z odzyskiwaniem należności od swoich dłużników.
Czytaj więcej
Wtorek, 10 września 2024 r.
Mikrofirmy z najniższym poczuciem bezpieczeństwa finansowego
Wzrost podatków i innych obciążeń związanych z prowadzeniem działalności jest obecnie większym zagrożeniem dla firmowych finansów niż tzw. czarne łabędzie. Pandemia uodporniła firmy przed tym, co niespodziewane, ale nie dała recepty, jak sobie radzić z tym, co nieuchronne. Efekt? Zaledwie 62 proc. firm z sektora MŚP wysoko lub bardzo wysoko ocenia aktualny poziom swojego bezpieczeństwa finansowego. W dodatku im mniejsza firma, tym to poczucie ekonomicznej stabilności spada. Wśród branż, najmniej pozytywnych deklaracji płynie ze strony podmiotów produkcyjnych – wynika z najnowszego badania „Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.
Czytaj więcej
Środa, 04 września 2024 r.
Polski rynek motoryzacyjny – najmniejsi z największymi problemami
Choć Polska jest czwartym krajem w UE pod względem liczby zarejestrowanych samochodów, to średnia wieku tych pojazdów jest jedną z najwyższych w Europie. Serwisy, sprzedawcy części i sprzedawcy aut mają więc pełne ręce roboty. A mimo to zadłużenie branży motoryzacyjnej zwiększyło się w ciągu roku o 15,5 proc. i obecnie wynosi 422 mln zł. W Krajowym Rejestrze Długów jest wpisanych 12,5 tys. takich podmiotów, z czego większość to jednoosobowe działalności gospodarcze. Do nich też należy 59 proc. ogólnej kwoty niespłaconych zobowiązań.
Czytaj więcej