Informacje prasowe
Termin przedawnienia
9 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018, poz. 1104), która skraca terminy przedawnienia i wprowadza nowe zasady dochodzenia roszczeń majątkowych. Nowy, któtszy termin przedawniania określa czas, w którym można dochodzić roszczenia od swojego, mniej solidnego kontrahenta. Teraz po upływie 6 lat dłużnik będzie mógł bez żadnych konsekwencji uchylić się od zapłaty. Bez zmian pozostały zapisy odnoszące się do roszczeń okresowych lub wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej , dalej jest to 3 lata.
Obliczanie terminu przedawnienia
Wprowadzona została również zmiana określania daty przedawnienia. Od teraz dniem przedawnienia roszczenia będzie ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym zgodnie z przepisami następuje przedawnienie. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca sprzeda towar kontrahentowi w czerwcu 2018 r. to przedawnienie nastąpi w ostatni dzień grudnia 2021 roku.. W tym wypadku ustawodawca nieznacznie wydłużył terminy przedawnień. Wyjątkiem są tutaj jednak sprawy, w których przedawnienie jest krótsze niż 2 lata.
Przedawnienie a konsumenci
Kolejną ważną modyfikacją jest zobowiązanie sądu do obliczenia terminu przedawnienia w przypadku rozpatrywania spraw konsumenckich. Jeśli fakt upłynięcia terminu zostanie stwierdzony, to sąd z urzędu oddali powództwo. Takie rozwiązanie ma chronić konsumentów, którzy niejednokrotnie nie byli świadomi swoich praw, a zwłaszcza nie posiadali wiedzy o możliwości podniesienia zarzutu przedawnienia przed sądem.