INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Czwartek, 13 lipca 2017 r.
Długi spółek z NewConnect maleją, ale przybywa dłużników
58 krajowych spółek notowanych na NewConnect znajduje się również na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Ich łączne zadłużenie sięga niemal 7,5 miliona złotych. To ponad milion złotych mniej niż przed sześcioma miesiącami i ponad 4 miliony mniej niż przed rokiem. Ale jest też zła wiadomość - rośnie zarówno liczba zadłużonych spółek, jak i liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań. To może sygnalizować pogorszenie sytuacji w kolejnych miesiącach.
NewConnect-13-07-2017-(1).jpg
Na początku lipca 2017 roku, według informacji znajdujących się na oficjalnej stronie internetowej NewConnect, na rynku z założenia przeznaczonym dla nowo powstałych, młodych i perspektywicznych firm, notowanych było w sumie 396 spółek krajowych oraz kilka zagranicznych. Spośród rodzimych firm notowanych na „małej giełdzie” dłużnikami jest aż 58. To oznacza wyrównanie rekordu z pilotażowego badania, które zostało przeprowadzone w styczniu 2016 roku.

Wówczas na NewConnect notowanych było jednak o 13 krajowych spółek więcej. To oznacza, że odsetek dłużników na tym rynku jest obecnie najwyższy w historii badania i sięga niemal 15 procent. Swoich zobowiązań w terminie nie płaci mniej więcej co siódma spółka z małej giełdy.

Adam Łącki
prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Długi spadają, ale liczba zobowiązań rośnie

Zadłużenie 58 spółek-dłużników z rynku NewConnect sięga obecnie 7,45 miliona złotych. Dla porównania, przed sześcioma miesiącami notowanych w KRD było 50 takich spółek, których łączne długi sięgały 8,8 miliona złotych. Z kolei w lipcu ubiegłego roku zadłużenie 53 firm z „małej giełdy” wynosiło rekordowe 11,65 miliona złotych.

Aktualne zestawienie jest drugim z rzędu ze spadkiem ogólnego zadłużenia. To dobra wiadomość. Niestety, nie wszystkie sygnały są równie optymistyczne. Poza rekordowym odsetkiem dłużników, trzeba zwrócić uwagę na rosnącą liczbę zobowiązań, których obecnie jest ponad 600 oraz także rosnącą liczbę wierzycieli przypadających na jednego dłużnika. Obecnie przybywa głównie mniejszych zobowiązań, ale niestety, często tak właśnie zaczynają się problemy. Proszę pamiętać, że wpisy do Krajowego Rejestru Długów mają często charakter wyprzedzający.

Adam Łącki
prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Kto nie płaci swoim kontrahentom?

Potwierdza to historia największego dłużnika lipcowego zestawienia. To spółka z branży budowlanej, której dług wobec 17 wierzycieli wynosi niemal 1,2 miliona złotych. Co ciekawe, w pilotażowym badaniu, czyli w styczniu 2016 roku, spółka nie była notowana w KRD. Przed rokiem miała jednego wierzyciela i „zaledwie” 35 tysięcy długu. W styczniu tego roku liczba wierzycieli sięgała już 9, a wartość niespłaconych w terminie zobowiązań wynosiła niemal 240 tysięcy złotych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba wierzycieli się podwoiła, a dług wzrósł pięciokrotnie.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku lidera i wicelidera poprzedniego zestawienia. Rekordzista notowany w Krajowym Rejestrze Długów w styczniu, spłacił większą część swoich zobowiązań, przez co jego dług skurczył się z 1,66 miliona złotych do niespełna 200 tysięcy złotych. Z kolei zadłużenie wicelidera sprzed sześciu miesięcy - również firmy technologicznej - zmniejszyło się z 1,49 do 1,08 miliona złotych.

Pogorszenie w budowlance

Wśród dłużników w dalszym ciągu dominują przedstawiciele handlu i usług, budownictwa, finansów oraz technologii. Najmocniej pogorszyła się sytuacja w sektorze budowlanym, czego oznaką jest nie tylko wzrost długów lidera obecnego zestawienia, ale również wzrost ogólnej liczby notowanych w KRD firm z branży. Reprezentacja budowlanki w gronie dłużników z NewConnect w ciągu sześciu miesięcy zwiększyła się z 9 do 12 firm.

Mirosław Sędłak
prezes Rzetelnej Firmy.

Z 58 spółek z „małej giełdy”, które są notowane w Krajowym Rejestrze Długów równo połowa została zaklasyfikowana do NC Alert, czyli indeksu grupującego firmy o podwyższonym ryzyku. 25 (43 procent) przedsiębiorstw trafiło do bazowego NC Base. Pozostałe cztery spółki wchodzą w skład NC Focus, indeksu, do którego trafiają spółki o największej wiarygodności, czyli przedsiębiorstwa spełniające szereg kryteriów finansowych ustalonych przez giełdę.

Co się dzieje z wcześniejszymi dłużnikami?

Eksperci Krajowego Rejestru Długów przeanalizowali również, jak zmieniła się sytuacja 50 spółek z NewConnect, które były notowane w rejestrze dłużników przed sześcioma miesiącami. W tym gronie zadłużenie 18 spółek nie uległo zmianie. Długi 11 firm spadły, ale w przypadku takiej samej ich liczby łączna wartość zobowiązań się zwiększyła. 8 spółek spłaciło całość swoich długów, a 2 zostały wykluczone z obrotu.

Wykluczenie części spółek z obrotu giełdowego następuje jako konsekwencja decyzji o ogłoszeniu upadłości firmy. Z kolei spółki, które znikają z NewConnect nie są już uwzględniane w zestawieniu. W raporcie bierzemy bowiem pod uwagę jedynie zadłużenie spółek, które w dniu badania są notowane na danym rynku. Gdyby uwzględnić długi wszystkich spółek wykluczonych z obrotu, kwoty byłyby wyraźnie większe.

Adam Łącki
prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

„Długi spółek z NewConnect”, czyli wspólne badanie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy zostało przeprowadzone na 396 krajowych spółkach, które 6 lipca 2017 roku były notowane na rynku NewConnect. To jego czwarta edycja. Pierwszego przeglądu zadłużenia spółek z „małej giełdy” dokonano na początku stycznia 2016 roku.