Jesteśmy bliżej Ciebie! Pobierz aplikację mobilną KRD BIG S.A. i odkryj nową jakość korzystania z naszych usług.
INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Wtorek, 22 maja 2012 r.
Upadła Triada, upadł Excalibur, mogą być następni...
Na początku maja upadła Triada, w piątek Excalibur Tours, wkrótce mogą być następni. Od połowy lutego zwiększyła się liczba biur podróży i agencji turystycznych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów.
Do tej pory na listę dłużników trafiło 439 podmiotów (13 od początku lutego), a ich łączne zadłużenie zwiększyło się o ponad milion złotych. Obecnie wynosi ono 6,2 miliona.

Informacje o tym, że biuro podróży trafiło do KRD jako dłużnik powinno być dla każdego wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Nawet jeśli kwota długu jest niewielka.

- Trzeba pamiętać, że nie trafiają do nas wszystkie informacje o zadłużeniach, bo najczęściej z tej możliwości korzystają krajowi kontrahenci touroperatorów, a zagraniczni już nie. Upadłe kilka lat temu biuro podróży Kopernik było notowane w KRD za niecałe 50 tys. zł niezapłaconych faktur. Po jego bankructwie okazało się, że długi były znacznie większe – informuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Dopisane do rejestru biura podróży najczęściej mają długi wobec hoteli, przewoźników, agencji reklamowych oraz towarzystw ubezpieczeniowych (obowiązkowe ubezpieczenie OC). Zadłużenie u ostatniego z wymienionych usługodawców jest szczególnie wymowne i z takim biurem podróży na pewno bezpieczniej jest nie kooperować.

Biuro podróży Triada, które upadło na początku maja, było notowane w KRD. Poza nim w gronie dłużników są jeszcze inne biura podróży z krajowej czołówki. Touroperator Excalibur Tours, który ogłosił upadłość w ubiegły piątek (18 maja) posiadał do 5 marca Certyfikat Rzetelności, wydawany przez program prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów firmom, które nie widnieją w rejestrze jako dłużnicy. Certyfikat Rzetelności to baner, jaki jego posiadacz wiesza na swojej stronie internetowej połączony z bazą danych Krajowego Rejestru Długów. Klikając na niego można się dowiedzieć, czy jest aktualny czy nie. Od 5 marca po kliknięciu na Certyfikat Rzetelności Excalibura pojawiał się komunikat, że to biuro podróży nie spełnia warunków uczestnictwa w programie (najczęściej oznacza to, że jest zadłużone). A w maju certyfikat został mu odebrany.

Rozpoczyna się sezon wyjazdowy, dlatego ważne jest, aby bardzo ostrożnie podchodzić do wyjątkowo atrakcyjnych cenowo ofert wyjazdów wakacyjnych, a przed decyzją o ich zakupie, dowiedzieć się czegoś więcej o sytuacji finansowej touroperatora. Każdy turysta może sprawdzić swoje biuro podróży w Serwisie Ochrony Konsumenta, usłudze Krajowego Rejestru Długów adresowanej do konsumentów. Wystarczy znać NIP interesującego nas podmiotu, aby szybko zweryfikować jego rzetelność.