INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Czwartek, 18 października 2012 r.
Kluczem do bezpieczeństwa jest informacja gospodarcza
Jak radzić sobie z nierzetelnymi kontrahentami? Czy kobietom trudniej niż mężczyznom egzekwować swoje finansowe prawa? O tym rozmawiali uczestnicy gdańskiej konferencji „Bezpieczna w Biznesie” skierowanej do właścicielek i menedżerek firm.
Jak radzić sobie z nierzetelnymi kontrahentami? Jak odzyskać pieniądze, a jednocześnie nie stracić klienta? I czy kobietom trudniej niż mężczyznom egzekwować swoje finansowe prawa? O tym rozmawiali uczestnicy gdańskiej konferencji „Bezpieczna w Biznesie” skierowanej do właścicielek i menedżerek firm organizowanej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

–Kluczem do bezpieczeństwa jest informacja gospodarcza – mówiła prawnik Anna Marcinkowska. – I to już na etapie negocjowania kontraktu. Im więcej wiemy o naszym potencjalnym kliencie, tym lepiej możemy zabezpieczyć się przed ryzykiem. I zdecydować, na ile jesteśmy skłonni do rozliczeń w tzw. kredycie kupieckim–dodała. W umowie, zrozumiałej i nie zawsze napisanej fachowym prawniczym językiem warto ustalić, jakie mamy możliwości działania, gdy kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Oczywiście, w granicach rozsądku- nikt nie podpisze umowy, w której zabezpieczeniem płatności 10 tys. złotych jest zastaw na hipotece. Informacja jest też niezbędna, gdy przystępujemy już do negocjowania należności. Musimy wiedzieć czy dłużnik ma pieniądze i ochotę, by nam zapłacić, by w zależności od odpowiedzi na te pytania podjąć odpowiednie działania.

– Trzeba pamiętać, że windykacja polubowna ma sens tylko wtedy, gdy druga strona chce rozmawiać– mówił Maciej Kałużniak, ekspert ds. zarządzania należnościami.– Użycie odpowiednich narzędzi jest ważne, ale podstawą negocjacji jest wiara w siebie, przekonanie, że pieniądze nam się należą. O tym mówiła także Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

–  Błędem byłoby przekonanie, że każdy kontrahent chce nas oszukać. Przecież działalność biznesową podejmuje się dla zysku obu stron i zdecydowana większość kontraktów jest zawierana w dobrej wierze. Ważne jest, aby nawet mała firma podpisując umowę z gigantem wierzyła w swoją wartość i traktowała się jak pełnoprawnego partnera. Pamiętajmy, że duża korporacja może coś stracić nie regulując swoich zobowiązań: dobre imię. Prof. Władysław Bartoszewski mówi, że warto być przyzwoitym. Moim zdaniem ta zasada dotyczy także biznesu– mówiła Kamińska.

Czy kobietom jest trudniej niż mężczyznom odzyskiwać pieniądze z rynku? – Może być trudniej. Badania nad brakiem asertywności przeprowadzane w latach 70. dotyczyły w dużej mierze właśnie kobiet– twierdził Piotr Ławacz, coach i psycholog społeczny.
– Mężczyźni, którzy nie mogą odzyskać pieniędzy z rynku widzą to jako problem drugiej strony, Kobiety zaczynają szukać w winy w sobie: „może nie dość dobrze wykonałam to zadanie?”, „może nie nadaję się do współpracy z takim klientem?”. Mają też większość skłonność do przewlekania procesu windykacji – dodawał Ławacz.

Dla kobiet, które chciałyby skuteczniej negocjować należności i lepiej radzić sobie z kontrahentami przeznaczony jest program Bezpieczna w Biznesie – cykl bezpłatnych spotkań organizowanych pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. Najbliższa konferencja odbędzie się 14 listopada w Warszawie. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.bezpiecznawbiznesie.pl.