Jesteśmy bliżej Ciebie! Pobierz aplikację mobilną KRD BIG S.A. i odkryj nową jakość korzystania z naszych usług.
INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Środa, 27 lipca 2011 r.
Biura podróży wychodzą na prostą
Poprawia się sytuacja finansowa biur podróży. Organizacje turystyczne coraz chętniej spłacają swoje długi.
Jeszcze w maju sytuacja biur i agencji turystycznych była nie do pozazdroszczenia. Jak wynikało z danych Krajowego Rejestru Długów BIG SA branża turystyczna była zadłużona na ponad dwa miliony złotych. – Wraz z rozpoczęciem wakacji przyszła stabilizacja w tym sektorze usług. Rynek nieco się uspokoił, jesteśmy świadkami powolnego spłacania zaległych zobowiązań – mówi Jakub Kostecki, wiceprezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.
Łączna kwota zadłużenia zmniejszyła się z ok. 2,17 mln zł w maju do niecałych 1,91 mln zł w lipcu. Oznacza to, że wraz z początkiem lata organizacje turystyczne poprawiły swoje wyniki finansowe o ok. 260 tys. zł.
- W ciągu ostatnich miesięcy dużo biur pospłacało swoje zobowiązania, ale do rejestru zadłużonych zostały dodane nowe. Łączna kwota zadłużenia w wysokości ponad 1 915 tysięcy złotych to wciąż zawrotna suma, ale zmniejszenie wartości zaległych zobowiązań na tle poprzednich naszych raportów świadczy o pozytywnym zjawisku – dodaje Kostecki. Z pewnością nie bez znaczenia dla kondycji polskich biur podróży jest uspokojenie nastrojów społecznych w krajach, które chętnie wybierali Polacy na cel swoich podróży zagranicznych np. Egipt czy Turcja.
Decydując się jednak na wykupienie wycieczki, warto wcześniej sprawdzić wiarygodność finansową biura podróży w Krajowym Rejestrze Długów. Jeśli firma widnieje w KRD może uchodzić za nierzetelną i niewypłacalną. Dzięki Serwisowi Ochrony Konsumenta, każdy ma możliwość sprawdzenia firmy w bazie danych KRD. Koszt pobrania takiej informacji wynosi 69 zł. To stosunkowo niewiele w porównaniu do kosztów, jakie można ponieść, decydując się na współpracę z niepewnym biurem podróży i wizję zmarnowanych wakacji.