Jesteśmy bliżej Ciebie! Pobierz aplikację mobilną KRD BIG S.A. i odkryj nową jakość korzystania z naszych usług.
INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Środa, 17 listopada 2010 r.
Dzień bez Długów w KRD: Bezpłatnie sprawdź, czy ktoś nie zaciągnął długu na Twoje konto
Od 2001 r. policja wszczęła 428 tysięcy postępowań w sprawie posługiwania się dokumentami innej osoby lub ich podrabiania. Prawie zawsze celem oszustów jest zaciągnięcie na cudze konto pożyczki lub innego zobowiązania, które potem nie zostanie uregulowane. Trudno oszacować, ile osób jest nieświadomych, że padło ofiarą takiego przestępstwa. Wiele z nich trafia potem na listę dłużników, ponosząc tego konsekwencje. W związku z obchodzonym w Polsce po raz drugi Dniem bez Długów Krajowy Rejestr Długów uruchamia 17 listopada (środa) bezpłatną infolinię z poradami prawnymi dla konsumentów oraz umożliwia im do końca roku wielokrotne, bezpłatne sprawdzenie, czy nie widnieją w KRD.
– W Dniu bez Długów chcemy pomóc w rozwiązaniu problemów ze wszelkimi rodzajami długów, zarówno tymi, które ktoś zaciągnął na nasze konto wykorzystując skradzione lub podrobione dokumenty, jak i tymi których ktoś nie oddał nam na czas – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Dlatego od 17 do 30 listopada w godz. 7-19 czynna będzie w Krajowym Rejestrze Długów specjalna, bezpłatna infolinia Serwisu Ochrony Konsumenta KRD. Pod numerem 800 700 105 będzie można dowiedzieć się, jak sprawdzić, że nasze dane nie trafiły bez naszej wiedzy do rejestru dłużników – za sprawą kradzieży, podrobienia dokumentów lub dlatego, że wezwanie do zapłaty dotarło na nieaktualny adres - oraz co zrobić w sytuacji, gdy już w rejestrze się znaleźliśmy. Za pomocą tej samej infolinii będzie się także można dowiedzieć jak sprawdzić czy ktoś bez naszej wiedzy nie szukał informacji o nas oraz w jaki sposób osoba fizyczna może umieścić dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów i odzyskać swoje pieniądze.

Dodatkowo do 31 grudnia 2010 r. każdy konsument może bezpłatnie dowolną liczbę razy sprawdzić, czy nie widnieje w Krajowym Rejestrze Długów jako dłużnik (a jeśli tak – kto, z jakiego tytułu i na jaką kwotę ją tam umieścił) oraz dowiedzieć się, kto pobierał na jego temat informacje z bazy danych KRD. Wystarczy skorzystać z Serwisu Ochrony Konsumenta: www.konsument.krd.pl.

– Niewiedza może nas wiele kosztować, szczególnie jeśli padliśmy ofiarą przestępstwa kradzieży lub podrobienia dokumentów – przestrzega Adam Łącki. – Im szybciej będziemy świadomi tego faktu, tym łatwiej będzie zapobiec jego konsekwencjom, dlatego warto skorzystać z możliwości bezpłatnego sprawdzania siebie za pomocą Serwisu Ochrony Konsumenta – dodaje.