Jesteśmy bliżej Ciebie! Pobierz aplikację mobilną KRD BIG S.A. i odkryj nową jakość korzystania z naszych usług.
INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Wtorek, 11 grudnia 2012 r.
Swięta - skromniej, ale za własne
Zastaw się a postaw się - to powiedzenie traci zwolenników. Choć Boże Narodzenie to mnóstwo wydatków, wolimy wyprawić je skromniej, niż pożyczać na nie pieniądze. Tylko 3% Polaków nie widzi problemu w sięganiu po pożyczkę z tej okazji, gdy jeszcze 2 lata temu taka postawę przyjmowało 22% badanych. 76% Polaków nie chce pożyczać pieniędzy na święta i prezenty - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA przez TNS Polska. Gdy zaczyna ich brakować, większość z nas woli  ograniczyć wydatki, zamiast się zadłużać.
Boże Narodzenie to dobra okazja do spełnienia swoich marzeń. Przyjęło się, że w tym okresie pozwalamy sobie na znacznie więcej – poddajemy się przedświątecznemu szałowi zakupowemu. Sondaż pokazał jednak, że tylko 3% Polaków nie widzi problemu w pożyczaniu pieniędzy na święta, 5% dopuszcza taką możliwość tylko w ostateczności, a 76% mierzy siły na zamiary i przygotowuje się do Bożego Narodzenia tylko na tyle, na ile pozwala im domowy budżet. W grudniu 2010 roku 22% ankietowanych twierdziło, że nie widzi nic złego w tym, aby sfinansować Boże Narodzenie za cudze pieniądze.

Co drugi Polak, jeśli już pożycza pieniądze, to wydaje je na prezenty dla najbliższych. Co trzeci natomiast przeznacza je na organizację wystawnej kolacji. Gdy zaczyna brakować pieniędzy najchętniej prosimy o nie rodzinę (39%), a dopiero później korzystamy z oferty banków (30%). Co czwarta osoba zwróciłaby się o finansową pomoc do znajomych.

- Wyniki sondażu pokazują, że zachowujemy się bardzo racjonalnie, a zasada „zastaw się, a postaw się” nie charakteryzuje już typowego Polaka. Nie oznacza to też, że rezygnujemy z kredytów. Z wcześniejszego o miesiąc badania, jakie na nasze zlecenie przeprowadził IMAS International wynika, że 40% Polaków uważa pożyczanie pieniędzy w banku czy firmie pożyczkowej za rzecz naturalną, pod warunkiem zachowania przy tym rozsądku - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Ile pieniędzy bylibyśmy w stanie pożyczyć, by zorganizować wymarzone święta? Blisko połowa badanych najchętniej zorganizowałaby kolację z własnych oszczędności. 13% deklaruje, że na organizację idealnych świąt byliby w stanie zadłużyć się nawet na ponad 1500zł, taka sama grupa byłaby skłonna pożyczyć od 800 do 1500 zł.