INFOLINIA: 71 74 74 700
czynna pon.-pt. 7:30–18:00
(Infolinia ogólna Kampanii KRD)

Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

decorative image
Niedziela, 04 listopada 2012 r.
35 metrów kwadratowych – wstęp tylko dla dzieci
Przytulne sofy, specjalna kolorowa ściana z okrągłymi półkami i dywan w szachownicę. Tak właśnie wyglądają szpitalne Pokoje życzliwości.
To świetlice, w których mali pacjenci będą mogli na chwilę zapomnieć o chorobie, rozłące z rodzicami i szarym szpitalnym życiu. Docelowo, w ciągu kilku najbliższych lat ma powstać 379 takich pokoi. Po jednym w każdym powiecie. Dwa pierwsze otwarto właśnie we Wrocławiu.

Pokoje życzliwości to inicjatywa Stowarzyszenia Pozytywne.com, którego celem jest promowanie optymizmu i radości. Projekt realizowany jest pod patronatem Urzędu Miasta we Wrocławiu. Tym razem odrobinę radości członkowie stowarzyszenia chcą podarować przebywającym w szpitalach dzieciom. W świeżo oddanych świetlicach dzieci będą mogły nie tylko się bawić, grać w gry czy korzystać ze sprzętu komputerowego, ale przede wszystkim będą miały możliwość wzięcia udziału w zabawach i warsztatach organizowanych przez animatorów. Sponsorem dwóch pierwszych pokoi, w szpitalu na Brochowie i w szpitalu na ul. Kamieńskiego, są Krajowy Rejestr Długów i Rzetelna Firma.

Pokój życzliwości dzieli się na cztery strefy: artysty, zabaw, edukacji oraz czytelnię. Specjalnie dla Stowarzyszenia przygotowany został autorski projekt, co sprawia, że pokój jest jedyny w swoim rodzaju. Elementy wyposażenia są bezpieczne dla dzieci, mają ergonomiczną oraz nowoczesną formę. Świetlice są wyposażone w sprzęt audiowizualny, gry edukacyjne, zabawki, biblioteczkę z książkami. To miejsce, które przyniesie chorym dzieciom wiele radości i zabawy, pomagając im w trudnych chwilach.

– Kiedy Stowarzyszenie Pozytywne.com zgłosiło się do nas z prośbą o sponsorowanie pierwszego z planowanych kilkudziesięciu w Polsce Pokoi życzliwości, nie zastanawialiśmy się długo. Było to dla nas oczywiste, że chcemy pomagać małym pacjentom i zrobić dla nich coś pozytywnego. Takie działanie idealnie wpisuje się też w założenia firmowanego przez nas programu Rzetelna Firma. A że członkami programu jest 45 tys. firm w całej Polsce pomyśleliśmy, że warto pokusić się o utworzenie przynajmniej jednego takiego pokoju w każdym powiecie – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Dzięki pomocy finansowej Krajowego Rejestru Długów w szpitalu im Falkiewicza we Wrocławiu została zaplanowana, wybudowana od podstaw i odpowiednio wyposażona 35-metrowa świetlica, w której mali pacjenci od dzisiaj mogą spędzać miłe godziny na lekturze i zabawie. Sponsorem drugiego, otwartego w szpitalu przy ulicy Kamieńskiego pokoju jest Rzetelna Firma.

Pokoje Życzliwości to akcja związana z obchodami Dnia Życzliwości, którego inicjatorem jest Biuro Promocji Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Ten specjalny dzień jest obchodzony w Polsce od 6 lat, zawsze 21 listopada, i ma propagować życzliwość wśród ludzi. Na stronie www.dzienzyczliwosci.pl trwa akcja zbierania podpisów, aby 21 listopada stał się oficjalnym dniem życzliwości.

Przy zdobywaniu funduszy na realizację projektu wyposażenia specjalistycznych klinik w świetlice – pokoje życzliwości, członków stowarzyszenia wesprze Rzetelna Firma, która została strategicznym partnerem akcji. Jej zadaniem będzie zachęcanie członków programu Rzetelna Firma i innych polskich przedsiębiorstw do przystąpienia do inicjatywy w myśl hasła: Rzetelni są życzliwi. Zamierzeniem Rzetelnej Firmy jest, aby pokój życzliwości pojawił się w szpitalu w każdym powiecie w Polsce.

- Każda firma poza zyskiem powinna mieć inny, dodatkowy cel. Dlatego właśnie będziemy zachęcać zrzeszone w naszym programie firmy do tego, aby rozpropagowały ideę niesienia życzliwej pomocy tym, którzy potrzebują tego najbardziej – dzieciom przebywającym w szpitalach. Z naszych badań wynika, że przedsiębiorcy czują silną potrzebę pomagania innym, ale bardzo często obawiają się, że zaangażowanie się w taką pomoc może okazać się dla nich zbytnim obciążeniem finansowym. Promując wśród uczestników naszego programu idee mikrosponsoringu, gdzie kilka przedsiębiorstw wspólnie ufunduje taki pokój życzliwości, chcemy pokazać innym, że niesienie pomocy jest łatwe i zawsze możliwe – tłumaczy Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.